Kto zajmuje się projektowaniem stron internetowych?

Na czym dokładnie polega projektowanie stron internetowych? W dużej mierze jest to po prostu proces planowania odpowiedniego układu treści oraz całego wyglądu portalu. Następnie należy wybrać domenę i zaprogramować gotowy szablon strony. Nie jest to prosty proces i wymaga współpracy wielu specjalistów, jednak jest bardzo szeroki i skupia się nie tylko na stronie głównej, ale również na poszczególnych podstronach i innych funkcjonalnościach. Sam projekt strony internetowej może być bardzo różny i zależny od danej branży lub po prostu gustu klienta. Czasami strona może być naprawdę bardzo rozbudowana, a czasami składa się z dosłownie kilku podstron. Popularne są również strony typu landing page, na których użytkownik porusza się za pomocą scrolla. Czasami jednak projektowanie stron internetowych trwa naprawdę długo i obejmuje wiele zakładek oraz innych funkcjonalności.

Często zdarza się tak, że projektowanie stron internetowych angażuje zarówno pracę programistyczne, jak i graficzne. Już pierwsze etapy planowania strony wymagają porozumienia tych dwóch podwykonawców. Zastanawiasz się jaki zakres obowiązków należy do programisty, a jaki do grafika? Podpowiemy Ci!

Strony internetowe Szczecin

Na pewno zgodzisz się z tym, że to jak dana strona internetowa wygląda jest bardzo ważnym aspektem jej sieciowego „życia”. Warto jest zadbać o to aby strona uwzględniała najnowsze trendy w projektowaniu, a także była lekka i nowoczesna. Ważne jest również to, aby portal nawiązywał do identyfikacji wizualnej klienta, zachowując tym samym spójność. Grafik z dużym doświadczeniem na pewno będzie pamiętał o tym, aby projektowanie strony internetowej było zgodne z zasadami responsywności. Witryna powinna również uwzględniać kwestie związane z UX – użytkownik musi poruszać się po niej sprawnie i intuicyjnie – o to również powinien zadbać grafik. Dodatkowo dobiera on rozmiar oraz kolor fontów, ogólną kolorystykę strony oraz jej poszczególne detale. Programista jest osobą odpowiedzialną za całościowe funkcjonowanie strony internetowej. Zajmuje się tak zwanym frond-end’em oraz back-end’em – oznacza to, że odpowiada za to co się dzieje na poziomie szablonu strony, a także na poziomie skryptów wewnątrz strony. Najlepiej, jeżeli programista zajmuje się równolegle obiema tymi rzeczami  – wtedy projektowanie stron internetowych przebiega sprawniej. Pamiętaj, aby wybrać współpracowników na podstawie ich doświadczenia, a nie ceny – programista bez podstawowych umiejętności nie powinien zajmować się stroną na profesjonalnym poziomie.

Strony internetowe Poznań